Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zaplaví nás Afrika? To záleží jen na nás

21. 06. 2017 20:10:55
Fatalismus evropských vůdců, kteří lidem naprosto bez uzardění sdělují, že „možná přijde i sto milionů Afričanů“, jako kdyby ve varieté oznamovali příchod kouzelníka, je do nebe volající ukázkou absolutní impotence.

Podle spolkového ministra pro místní rozvoj Gerda Müllera (CSU) se v Africe rozhoduje o budoucnosti světa. Pokud se nepodaří uskutečnit „Marshallův plán pro Afriku“ a ekonomicky pozvednout chudé země, hrozí, že se do Evropy bude valit 100 milionů lidí. „Pokud se bude pokračovat v současném trendu a nic se nezmění, lidem nezbude nic jiného, než se dát na cestu,“ řekl ministr a nepochybně uklidnil nejednoho Evropana, který už se obával, že si vlády s migrací nevědí rady. Pokud to nevyjde, zaplaví nás Afrika, smiřte se s tím. Vážně? Ale ne.

V první řadě se na cestu z Afriky zdaleka nevydávají ti nejchudší, ale jen ti, kteří jsou schopní pašerákům za „evropský sen“ zaplatit nemalé částky. Jistě, doma za sebou spálí všechny mosty, ale opravdu chudí Afričané by mohli spálit svoji chatrč a prodat děti do otroctví a stejně by na výpalné pro pašeráky nevydělali. Že pašeráci prodávají „evropský sen“ v uvozovkách, protože sami nejsou schopní migranty přes moře do Evropy dopravit a užitečné idioty a spolupachatele jim dělají mnohé humanitární organizace, je další věc. V každém případě masová migrace není důsledkem chudnutí Afriky, ale jejího pomalého a bolestivého bohatnutí.

Většina Evropanů bohužel vnímá Afriku jen jako monolit, jako celek, který přestavuje problém, jako kontinent populační exploze, hladomorů a válek. Nevyjímaje západní média a politiky. Ve skutečnosti se ve většině afrických zemí neválčí, rozhodně ne na celém území, a většina Afričanů nikdy nezažila hladomor a žije v klidu a v míru. A mezi jednotlivými zeměmi jsou až propastné rozdíly. Fotografie dětí s nafouklými bříšky, jejichž prizmatem Afriku průměrný Evropan vnímá, představují pouze malý a nereprezentativní výsek reality.

Přestože tak mnohé organizace pomáhají jednotlivcům, a já sama jsem hrdým adoptivním rodičem krásného klučíka, kterému evropská „neziskovka“ dala šanci na lepší život, nechtěně tak pomáhají vytvářet negativní obraz Afriky jako kontinentu nikdy nekončící bídy a utrpení. Některým slabším povahám tak zavdávají záminku přesídlit do Evropy desítky milionů Afričanů, kteří by bez naší pomoci jistě pomřeli hlady. Lidé pak vidí dobře živené mladíky s „ajfouny“ a značkovými hadry a napětí eskaluje do té míry, že „slušnočech“ nesnese ani černouška hrajícího v reklamě na jogurt, čehož by si dříve ani nevšiml, ale teď se zajisté jedná o propagandu.

Afrika není jen pláč a skřípění zubů

Afrika je velmi různorodá. Najdeme zde země, kde bychom skutečně žít nechtěli, ale z těch se většinou do Evropy nemigruje, protože místní jsou příliš chudí, než aby si to mohli dovolit. Pak je tu celá řada zemí, které mají různé demokratické deficity a jsou samozřejmě chudší než Západ, ale na jejich území se neválčí a nevládne tam ani žádná hrozivá diktatura. Do této skupiny lze zařadit většinu afrických států, zejména bývalé francouzské a britské kolonie. V několika státech probíhají na ohraničeném území boje s islamisty, například v Nigérii nebo v Keni, ale větší část země je bezpečná. Ani ze severu Nigérie není důvod utíkat před Boko Haram do Londýna, když bohatě stačí prchnout do Lagosu.

Průměrně informovaného Evropana asi překvapí, že dokonce v Somálsku, zemi nejznámější pro svoje piráty a vtipy o nedoživenosti obyvatelstva, se zhruba na třetině území nachází mezinárodně neuznaná, ale stabilní a demokratická republika Somaliland, která je poklidná a svobodná, války se jí vesměs vyhýbají a hospodářství se utěšeně rozvíjí. Dále Somálcům poskytuje azyl rovněž bezpečná Etiopie. Rozdíl je „jen“ v míře sociálního zabezpečení, což však není dostačujícím argumentem pro udělení azylu v Evropě, protože v opačném případě by si jej mohlo nárokovat několik miliard osob.

A pak je, v neposlední řadě, i v Africe několik zemí, které to „dělají dobře“ a jsou velkým příslibem pro celý kontinent. Kromě už zmíněného Somalilandu jsou jimi například Namibie, Botswana, Mosambik, Gabon nebo Zambie. Botswana byla jednou z nejchudších částí britského koloniálního panství, zbohatla až za postkoloniální éry, kdy bylo v zemi objeveno naleziště diamantů. Taková naleziště jsou ovšem v Africe leckde, a nejen v Africe, vzpomeňme si Venezuelu – ropnou velmoc. Botswana však svých zásob uměla využít ku prospěchu celé země. Nikdy se nezapletla s marxismem. Stabilní demokracie, nezávislost na zahraniční pomoci, ba dokonce přebytkový rozpočet. „V Botswaně nemá žádné dítě hlad a nikdo nesedí ve vězení za své politické názory.“ Toť Botswana.

Zambie si vytrpěla svoje, ale v současnosti se staví na nohy. Má racionální vládu, která velkoryse přijala bílé farmáře vyhnané despotickým marxistou Mugabem ze Zimbabwe. Dnes i díky nim dobře hospodářsky prosperuje a rekordními úrodami kukuřice zásobuje, světe div se, Zimbabwe. How government can make a difference. Stačí ubrat levicových experimentů a libůstek jako znárodňování a hned se vede lépe.

V Gabonu dlouhých 42 let vládl nejprve pevnou a posléze už jen pevnější rukou prezident Omar Bongo Ondimba. Zavedl vládu jedné strany, samozřejmě té svojí, vlna stávek jej však v roce 1990 přiměla k obnovení pluralitního politického systému. Ani Gabon díky Bongovi nikdy neexperimentoval s marxismem a socialismem, vždy zde vládl státní kapitalismus a maximální otevřenost pro zahraniční transakce, nikdy nevyháněl „bílé“ a se svými bývalými kolonizátory – Francouzi – udržoval nadstandardní styky. V Elysejském paláci Bonga postupně přijali všichni francouzští prezidenti a když jej v červenci roku 2007 navštívil v Libreville na závěr svého afrického turné prezident Sarkozy, oznámil mu, že Pařížský klub bezprecedentně snižuje zahraniční dluh Gabonu o 15 %.

Bongo také fungoval jako mediátor v konfliktech ve Středoafrické republice, Republice Kongo, Burundi a Demokratické republice Kongo, podařilo se mu vyřešit spor mezi Čadem a Libyí, z geopolitického hlediska býval hodnocen jako záruka míru a stability. „Obklopen nestabilními režimy byl režim pana Bonga bez převratů a občanských válek vzácným úspěchem. Gabonská ekonomika je spíše ekonomikou arabského emirátu než afrického státu,“ zhodnotil Bongovo působení list The New York Times v nekrologu.

Jen my rozhodujeme o naší migrační politice

Fatalismus evropských vůdců, kteří lidem naprosto bez uzardění sdělují, že „možná přijde i sto milionů Afričanů“, jako kdyby ve varieté oznamovali příchod kouzelníka, je do nebe volající ukázkou absolutní impotence. Jako kdyby migranti pršeli z nebe. „Marshallův plán pro Afriku“ je jistě dobrý nápad a buďme všemi deseti pro cokoliv, co tomu nádhernému a zkoušenému kontinentu pomůže. Ale migrační politiku máme v rukou my. Nebo jsme ji snad už na někoho delegovali? Evropa potřebuje rozhodné politiky s vizí, ne pasivní vyčkávače.

Evropa potřebuje politiky, kteří dokáží říct, že neexistuje žádný rozumný důvod poskytovat v Evropě azyl uprchlíkům z Jižního Súdánu, když jim ho ve velkém a za velmi slušných podmínek, s finanční pomocí celosvětového společenství, poskytuje sousední Uganda, a tím spíš neexistuje důvod poskytovat, ba ani zavdávat naději na azyl pro migranty z bezpečných zemí, kterých je v Africe celá řada. Pokud některé evropské země chtějí ve velkém přijímat migranty například ze svých bývalých kolonií, nechť tak činí bez nároků na součinnost ostatních.

Psáno pro Svobodné fórum - klik

Post scriptum dávám k nahlédnutí dvě fotky.

Tato pochází z ugandských médií a jsou na ní zachyceni váleční uprchlíci z Jižního Súdánu. Ti v Ugandě žijí v provizorních vesnicích, kde si sami obhospodařují pole a vydělávají na živobytí. Většinu uprchlíků tvoří ženy a děti do 12 let. Cesta do Evropy je pro ně naprosto nemyslitelná a zcela mimo jejich možnosti.

A zde známější pohled, afričtí migranti na cestě do Evropy.

Autor: Lucie A. Sulovská | středa 21.6.2017 20:10 | karma článku: 47.32 | přečteno: 10552x


Další články blogera

Lucie A. Sulovská

Ztracený život Tomasze K.

Prvního dne roku 1997 bylo na území obce Miłoszyce nalezeno tělo patnáctileté Malgorzaty K. Dívka byla brutálně znásilněna a ještě živá zanechána na dvacetistupňovém mrazu, kde umrzla.

16.3.2018 v 19:17 | Karma článku: 33.21 | Přečteno: 1555 | Diskuse

Lucie A. Sulovská

Jak umřela Zimbabwe

Pojem „banánová republika“ poprvé použil americký spisovatel William Sydney Porter, známější pod pseudonymem O. Henry.

5.12.2017 v 21:00 | Karma článku: 33.52 | Přečteno: 1349 | Diskuse

Lucie A. Sulovská

Ve světě utlačitelů a utlačovaných

Žádná identita není neutrální ve světě, v němž existují jen utlačovaní a utlačovatelé. A je nemožné být zároveň utlačovatel a utlačovaný.

30.6.2017 v 16:35 | Karma článku: 30.94 | Přečteno: 1536 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Křehotová

Všichni jsme tvořili herbáře

Já se teď ve tvorbě herbáře angažuji pro vnoučata, byť tato je zatím nepotřebují; dokonce o tom ani neví. Jenže: před rokem a půl u mne zazvonila sousedovic Verunka (tou dobou 6. třída ZŠ), jestli nevím, co je tohle za kytky.

23.3.2018 v 11:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Jak snadno a rychle dokáže sex rozbít veliké přátelství…

Už je to hodně let, a už je to vlastně promlčené. I tak ale hořká příchuť mandlí po té noci přetrvává...

23.3.2018 v 11:06 | Karma článku: 8.18 | Přečteno: 193 | Diskuse

Jiří Turner

Markéta Šichtařová je úplně mimo a ekonomie je pavěda

Věřte, nevěřte, jsou lidé, co si jedno z toho, nebo obojí, myslí, případně alespoň něco takového píší. A jsou i tací, pro které je ekonomie náboženstvím a paní Šichtařová panenkou Marií, ke které je třeba se pravidelně modlit.

23.3.2018 v 10:47 | Karma článku: 9.72 | Přečteno: 448 | Diskuse

David Repecký

Změna řízení vlády..jak na to?

Jedna z dřívějších diskuzí mne přivedla k jedné myšlence. Jak je možné efektivně řídit vládu, především tedy ministerstva, když jejich vrcholní představitelé nejsou neutrální?

23.3.2018 v 9:47 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 112 | Diskuse

Jiří Stratil

Architekt na obrátce

Takovým byl Josef Gočár na Staroměstském náměstí v soutěži na přestavbu Nobileho radnice v roce 1909. Tady mu to bombasticky uletělo, byl mladý (29) a opojený euforií nastupující nové éry v architektuře.

23.3.2018 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 88 | Diskuse

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.