Kovboj na vozíku novým texaským guvernérem

4. 01. 2015 22:47:00
Že američtí republikáni v nedávných volbách ovládli kdeco a že to byl jeden z možných příznaků nespokojenosti Američanů s Barackem Obamou, jsme se mohli dozvědět i v našich médiích, dokonce včetně těch, která spíše než zahraniční politiku sledují, kolik se narodilo nových štěňat, že voda zmrzne v minus patnácti stupních, nebo že důchodkyně zapadla pod kořen (schválně, uhodnete televizní stanici?). Ve všech těch zprávách jste možná zaslechli jméno Greg Abbott, jméno nového texaského guvernéra. A pokud ne, nevadí.

Gregory Wayne Abbott se narodil 13. listopadu 1957 rodičům Calvinu a Doris Abbottovým. Otec byl makléřem a pojišťovacím agentem a matka ženou v domácnosti. Vyrůstal nejprve ve východním Texasu, později se rodina přestěhovala do Duncanvillu v Dallas County. Tady Greg navštěvoval Duncanville High School. Býval vždy premiant, sportovec, hezký a oblíbený kluk. Věnoval se atletice a vyhrával každý závod, ve škole býval nejlepším studentem. V té době se stal členem National Honor Society, kde byl hodnocen jako chlapec nejlepší naděje. Jenže byl to taky neobyčejný smolař. První rána osudu přišla ve druhém ročníku střední školy, kdy jeho otec zemřel náhle na infarkt.

Během studia na University of Texas v Austinu se seznámil s mladičkou studentkou Cecilií Phalen, kterou si hned roku 1981 vzal za ženu. Seznámili se příhodně v Klubu mladých republikánů, kam oba dva chodili už proto, že obdivovali tehdejšího prezidenta Ronalda Reagana. Cecilia pocházela z rodiny hispánských starousedlíků - dnes je historicky první hispánskou dámou Texasu - z mnohodětné katolické učitelské rodiny. Že si vezme Grega za muže se rozhodla ve chvíli, kdy katastrofálně pěl serenádu pod okny dívčí koleje. Oddáni byli v katolickém kostele v San Antoniu. Byla to jistě i Cecilia, která přispěla k tomu, že se na Abbottovu stranu přiklonilo 44% hispánských voličů, tradičně spíše demokratických.

Zatímco Cecilia pokračovala v rodinné tradici a začala jako učitelka pracovat v Katedrální škole Panny Marie v Austinu, Greg pokračoval ve studiích práv. Právnický titul získal roku 1984 a začal pracovat jako státní zkušební soudce obvodního soudu. A v té době se stala událost, která jeho život jednou provždy změnila. Z atletických časů mu zůstal zvyk každý den chodit běhat - a toho dne byla právě bouřka. Spadl na něj vzrostlý dub, který nevratně zranil páteř. Z mladého úspěšného muže, nadějného soudce, který už v té době vydělával čtrnáct tisíc dolarů měsíčně, se stal muž trvale upoutaný na invalidní vozík, s hodně nejistou budoucností. Všechny plány se sesypaly jako domek z karet. Víra v Boha a Cecilia - to jsou podle Grega dvě věci, které jej udržely “ve hře” - při životě. Cecilia mu nedovolila rezignovat. Jen co jej propustili z nemocnici, uspořádala v jejich domě noční pokerový turnaj. Hráli všichni jejich přátelé, nikdo mu nic nedaroval, nikdo ho nelitoval - to Cecilia zakázala. Následkem úrazu nemůže mít Greg děti - v roce 1998 tak manželé adoptovali právě narozenou Audrey.

Pomalu se jí dařilo vracet Grega i do profesního života. Vrátil se do práce a časem začal opět stoupat v kariérním žebříčku. V roce 1996 jej guvernér George W. Bush jmenoval do Nejvyššího soudu státu Texas a hned dvakrát byl zvolen jako soudce Nejvyššího civilního soudu. V roce 1996 porazil svého soupeře Johna B. Hawleye 84% ku 16%. V roce 2001 se vrátil do soukromé praxe a pracoval jako advokát a profesor práva na texaské univerzitě. V roce 2002 rozjel kampaň na post generálního prokurátora státu Texas a téhož roku se jím stal poté, co porazil demokratického kandidáta Kirka Watsona.

Jako prokurátor se stavěl proti regulaci práva nosit zbraň, rozšířil divize Úřadu pro vymáhání práva ze třiceti členů na sto, včetně vytvoření nové jednotky dohlížející na již propuštěné sexuální násilníky, stavěl se také proti Obamově zdravotnické reformě, před Nejvyšším soudem Spojených států obhájil tabuli s Desaterem, která stojí v Texas State Capitol od roku 1961. Soudce John Paul Stevens v závěrečné řeči ocenil Abbottův výkon slovy: “Chtěl bych vám poděkovat, že jste prokázal, že není nutné stát u pultíku, aby člověk odvedl skvělou práci.” Celkem byl zvolen generálním prokurátorem státu Texas třikrát, čímž se stal nejdéle sloužícím v historii úřadu.

Dne 8. července 2013 oznámil rovněž nejdéle sloužící texaský guvernér Rick Perry, že se nebude ucházet o funkci guvernéra počtvrté. O šest dní později oznámil Greg Abbott svůj záměr kandidovat, načež zvítězil v stranických primárkách drtivě 91% nad třemi dalšími kandidáty. Jeho soupeřkou se po demokratických primárkách stala senátorka Wendy Davis.

V tradičně pravicovém a konzervativním Texasu byly Davisové od začátku dávány nízké šance. Mohla spoléhat jen na případnou vyčpělost republikánů v Texasu, kde nepřetržitě vládnou už od roku 1995, kdy v guvernérských volbách zvítězil George W. Bush. Bush vládl jedno volební období a na rozdíl od svého pozdějšího prezidentského působení se těšil velké popularitě. Mohu-li mluvit ze své zkušenosti, mají dodnes Texasané Bushe velmi rádi. Bushovo volební období skončilo v prosinci 2000 a v dalších volbách již nekandidoval, protože se ještě v průběhu mandátu pustil do své prezidentské kandidatury. Od té doby Texasu po dlouhých patnáct let vládl Rick Perry. Syn z bohaté rančerské rodiny, pravicový konzervativec, zapálený evangelikál. Od všech těchto faktorů se odvíjela jeho politika. Maximálně konzervativní v sociálních otázkách, stejně silně liberální v ekonomických, po vzoru svého předchůdce se přidržující hesla “God, Gold, Guns.”

Také u Grega Abbotta lze předpokládat, že bude následovat Bushovu a Perryho linii. Ostatně, voliči mu dali jasně najevo, že právě to si přejí. Vyhrál dokonce přesvědčivěji než kdy oba jeho předchůdci. Otázkou jistě je, do jaké míry to bylo nepřijatelností Davisové, kterou Abbott porazil více než 59% ku 39%. Pro představu, Rick Perry zvítězil v prvních volbách 58% ku 40% demokrata Tonyho Sancheze, v následujících volbách (do nichž trochu neobvykle silně zasáhli i dva nezávislí kandidáti a jeden libertarián) 39% ku 29% demokrata Chrise Bella, ve svých posledních volbách roku 2010 pak zvítězil Perry 54% ku 42% demokrata Billa Whitea.

Texasané jsou prostě se svými republikány spokojení. Texas byl svého času státem Unie asi nejméně postiženým ekonomickou krizí, navzdory tradičně vysokému množství přistěhovalců zde panuje nezaměstnanost nižší, než je unijní průměr, státní finance jsou v dobrém stavu. V Texasu jsou tradičně nízké daně, daň z příjmu se tu dokonce neplatí vůbec (platí se jen federální daně). Zákonodárci se schází jen velmi málo - jednou za dva roky na devadesát dní. Je tu tradičně vysoká míra občanské svobody, je na vás, jak a kde své dítě přivedete na svět, je na vás, jestli jej budete posílat do školy, nebo využijete širokou paletu možností alternativního vzdělávání, od podporovaného domácího vzdělávání po unschooling. Texas s minimem regulací také patří mezi státy, kde se vám bude dobře žít jako malému či střednímu podnikateli. (To, že u nás tomu tak není, není vinou Evropské Unie, jak je například hezky vysvětleno ZDE na příkladu Velké Británie.) Rodí se zde stále hodně dětí (průměr 2.159 dítěte). Je tu tradičně vysoká míra religiozity, asi 72% populace náleží k různým odnožím protestantů, z toho až 64% k evangelikálům, přes 20% populace tvoří katolíci, židů a muslimů je do 2%. To vytváří úrodnou půdu pro konzervativní sociální politiku, kterou nabízejí právě republikáni.

Právě v sociálních otázkách se také Abbott drží linie svých předchůdců - George W. Bushe a Ricka Perryho - vystupuje proti umělým potratům, je obhájcem práva nosit zbraň a zastáncem trestu smrti. Zvláště otázka potratů byla v tomto případě velmi delikátní - proti Abbottovi totiž stála extrémně propotratová demokratka Wendy Davis, jež se v minulosti zasazovala proti zákonu HB2, kterým republikáni ustanovili nejzažší hranici pro potrat na 20. týden těhotenství. (Mezi propotratovými demokraty není výjimkou názor, že potraty by měly být legální až do konce těhotenství.) Tento proces jsem měla to štěstí sledovat z blízka. Zákon díky republikánské většině lehce prošel (19 ku 11), stejně jako zákon vysoce zpřísňující podmínky pro provoz klinik provádějících potraty a zákon ustanovující povinnost podstoupit ultrazvuk a poslech srdce plodu před potratem. Asi není třeba příliš zdůrazňovat, že nařízení vedla k masivnímu zavírání a rušení potratových klinik.

Naopak otázka nošení zbraní a trestu smrti žádné velké diskuse nevzbudila - obojí podporuje více, jak 70% Texasanů, a oba kandidáti se shodli, že jak volné nakládání se zbraněmi, tak trest smrti, do Texasu prostě patří. Abbott i Davisová také zastávali názor, že by stát neměl být povinen zveřejňovat složení látek ve smrtících injekcích, což je také na federální úrovni poměrně kontroverzní otázka, v Texasu však velký rozruch nebudí. Byla to spíše Davisová, kdo měl problém osvětlit svým potenciálním voličům, že opravdu podporuje trest smrti - v roce 2000 totiž hlasovala pro moratorium. Dle svých dnešních slov však jen proto, že Texas během vlády guvernéra Bushe popravoval okolo čtyřiceti lidí ročně, včetně mladistvých a duševně nemocných. “Senátorka Davisová plně podporuje trest smrti a jako guvernérka jej bude vymáhat. V roce 2011 dokonce hlasovala pro rozšíření trestu smrti pro všechny, kteří zavraždili dítě do deseti let,” ujistil mluvčí kampaně Davisové Zac Petkanas. (V některých státech USA opravdu platí zákon, dle kterého každému, kdo zavraždí dítě do určitého věku - např. šesti let - náleží pouze trest smrti.)

Tak či tak, Greg Abbott, který se mohl v kampani pochlubit podporou Chucka Norrise, se svého úřadu ujme 20. ledna 2015. Bude prvním texaským guvernérem upoutaným na invalidní vozík. Taky milník.

Autor: Lucie A. Sulovská | neděle 4.1.2015 22:47 | karma článku: 33.53 | přečteno: 2155x

Další články blogera

Lucie A. Sulovská

Alfie Evans, poznámky a poučení k případu

Případ britského chlapce Alfieho Evanse sleduji skoro od začátku, poslední týden velmi intenzivně. Za několik málo dnů jsem k němu přischla více, než jsem původně chtěla. Toto je moje obsáhlé zamyšlení nad ním. Braňme si svobodu.

28.4.2018 v 7:44 | Karma článku: 45.67 | Přečteno: 19359 | Diskuse

Lucie A. Sulovská

Ztracený život Tomasze K.

Prvního dne roku 1997 bylo na území obce Miłoszyce nalezeno tělo patnáctileté Malgorzaty K. Dívka byla brutálně znásilněna a ještě živá zanechána na dvacetistupňovém mrazu, kde umrzla.

16.3.2018 v 19:17 | Karma článku: 36.57 | Přečteno: 2509 | Diskuse

Lucie A. Sulovská

Jak umřela Zimbabwe

Pojem „banánová republika“ poprvé použil americký spisovatel William Sydney Porter, známější pod pseudonymem O. Henry.

5.12.2017 v 21:00 | Karma článku: 35.63 | Přečteno: 1818 | Diskuse

Lucie A. Sulovská

Ve světě utlačitelů a utlačovaných

Žádná identita není neutrální ve světě, v němž existují jen utlačovaní a utlačovatelé. A je nemožné být zároveň utlačovatel a utlačovaný.

30.6.2017 v 16:35 | Karma článku: 31.86 | Přečteno: 1674 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Jirků

13 hlasů proti Babišovi si mezi sebou účastníci sněmu losovali

Jak zjistilo Rádio Jerevan, o nařízených 13 hlasů proti Babišovi nebyl s výjimkou jednoho žádný zájem. Odpor byl tak velký, že sněm musel nakonec přistoupit k losování s povinnou účastí.

18.2.2019 v 19:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Jan Dvořák

Prodražené štěnice

Předmětem mediálního zájmu je sporný výběr firmy, která se na úřadu Středočeského kraje postarala o důkladné prověření všech kanceláří, zda se tam ještě z dob nechvalné Rathovy éry nenacházejí štěnice, popřípadě minikamerky.

18.2.2019 v 19:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 34 | Diskuse

Luboš Zálom

AynRandCon Europe 2019: Individualismus ve věku kmenové mentality

V Praze se tento víkend konala evropská konference věnovaná Objektivismu, filozofii Ayn Randové. Akci organizovala evropská sekce Ayn Rand Institute za aktivní pomoci organizace Students for Liberty.

18.2.2019 v 14:16 | Karma článku: 9.82 | Přečteno: 144 | Diskuse

Petr Burian

Praktiky šíbra

Kateřina Valachová, ale i mnozí jiní drakobijci především z řad ČSSD, už dlouhodobě bojují proti věřitelům tzv. lichvářům. Vadí jim, že by měl dlužník platit své dluhy pokud možno i s úroky a penále, a to i v situaci, kdy nechce.

18.2.2019 v 13:37 | Karma článku: 22.80 | Přečteno: 465 | Diskuse

Jiří Strádal

Desatero Miloše Zemana

Chování našeho prezidenta mnohé z nás popuzuje. Je jen nahodilým mixem nezkrotných bezskrupulózních výstřelků nebo je provázáno nějakým společným principem?

18.2.2019 v 12:43 | Karma článku: 28.44 | Přečteno: 836 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz