Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zákaz kouření v hospodách a restauracích ničemu nepomůže

22. 07. 2014 16:09:00
Nová verze protikuřáckého zákona, která by vedla k praktickému zákazu kouření v restauracích, hospodách a barech, je na stole. Novela předkladaná ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem je v podstatě jen oprášeným návrhem ministra zdravotnictví předchozí vlády, Leoše Hegera. Poslanci ANO navrhují ještě rychlejší cestu. Sněmovně předkládají svou novelu, která by mohla platit už od ledna příštího roku. Obsahuje jedinou větu, že se zakazuje kouřit ve vnitřních prostorách zařízení společného stravování. To postačí k tomu, aby se z hospod, restaurací i barů vyhnal tabákový kouř.

Sama jsem vyrůstala v rodině, kde se nekouřilo a kuřáci ze širšího okruhu příbuzných nám byli prezentováni jako memento. Byla jsem přecitlivělé dítě a domnívala jsem se, že všichni kuřáci brzy zemřou. A smrti jsem se bála. Kouření mě odpuzovalo a cigaretový kouř jsem nesnášela. Záchvaty kašle mého dědečka, bývalého silného kuřáka, mě jen utvrzovaly v mém přesvědčení. Dnes mi kouření nevadí, byť sama nekouřím. Pocitově mi mnohem méně vadí kouřící muž, než kouřící žena. Ostatně, chodila jsem nějaký čas s kuřákem. Uzavřeným kuřeckým prostorům se však i nadále vyhýbám a současná právní úprava mi v tom nijak nebrání.

Podle průzkumů se zhruba 2/3 Čechů označuje za nekuřáky, 1/3 potom za kuřáky. Přes 60% restaurací je dnes buď zcela nekuřáckých, nebo má nekuřáckou část - jedná se tudíž o jeden z případů, kdy se trh reguluje sám. Nikdo není nucen navštěvovat kuřácké podniky, nebo naopak ty nekuřácké. Jediné, o co by se tedy snad měl stát přičinit, je, aby nekuřácké části smíšených restaurací byly od těch kuřáckých odděleny opravdu takovým způsobem, aby se do nich nedostával zápach kouře. Zrádný je také pojem „prostory společného stravování“. Pod tento výraz se totiž schová i zaplivaný pajzl čtvrté cenové, kde nabízí jen utopence a smažený sýr s hranolkami.

Neobstojí ani argument s nákladnou léčbou kuřáků. Všeobecné zdravotní pojištění, které si platíme, se vztahuje rovněž na lidi, kteří pracovali dobrovolně v prostředí se zvýšeným rizikem rakoviny (např. uranové doly), na lidi, kteří se svými otřesnými stravovacími návyky přičinili o svoji nemoc (rakovina, cukrovka), na alkoholiky, kteří si letitým pitím zničili játra a ledviny, vztahuje se rovněž na ženy, u nichž propukla embolie poté, co od puberty braly řadu let bez přestávky hormonální antikoncepci, aniž by je k tomu vedly jakékoliv zdravotní důvody, ale pouze touha po bezstarostném sexu.

Zákaz kouření vyžene kuřáky cíleně vyhledávající kuřácké hospody z hospod dvěma způsoby. Buď úplně, což povede k zavírání hospod se všemi důsledky, nebo je vyžene ven - před hospodu. Před hospodami se tudíž začnou tvořit nijak zvlášť estetické skupinky kuřáků, kteří budou dávat skvělý příklad právě nejmladší generaci, kterou se ministerstvo snaží před kouřením právě tímto zákonem chránit (podobné skupinky se ostatně tvoří i před středními, ale bohužel mnohdy i základními, školami, což jen dokazuje, jak jsou zákony podobného rázu bezzubé). Ano, mladí Češi jsou rekordmany v kouření cigaret i marihuany. Zákazem kouření v hospodách a restauracích však střílí ministr zdravotnictví Němeček mimo terč.

Nejsme schopni ovlivnit ani to, zda matka kouří a pije v průběhu těhotenství a ohrožuje tak život svého dítěte buď hned v počátku (větší riziko abrubce placenty, předčasného porodu, nebo syndromu náhlého úmrtí novorozence), nebo v dalekosáhlejším měřítku (od sníženého IQ, přes poruchy učení a soustředění, až po těžké mentální postižení). Rovněž tak rodiče, kteří svým dětem odmala kouří v bytě a vytváří tak pasivním kouřením nejen zvýšené riziko některých chorob u svých dětí i do budoucna, ale také jim předávají své návyky (ostatně právě tyto děti mají k cigaretám nejsnadnější přístup a často je dále distribuují mezi vrstevníky), nejsou nijak postižitelní. V takové situaci je směšné se domnívat, že cokoliv ovlivní plošný zákaz kouření v dosud kuřáckých hospodách a restauracích.

Nikoliv hospoda čtvrté cenové, kde místní ochmelkové pálí jednu za druhou a zodpovědný rodič ji s dětmi obejde oklikou (nezodpovědnému rodiči je to jedno a právě takový rodič nemá problém ani s kouřením v těhotenství, ani s kouřením v bezprostřední blízkosti dítěte), ale právě rodina je místem, kde člověk získává své ranné návyky a kde se formuje i jeho vztah k vlastnímu tělu, který se zdaleka nedotýká jen kouření. Jistě, později je možná vlivem okolí a vlastního přesvědčení změní, přesto si dovolím tvrdit, že právě základy, které člověk obdrží v rodinném kruhu, hrají pro jeho budoucnost mnohem větší roli, než cokoliv jiného.

A tento problém kouřením nekončí. Rovněž tak disciplinovanost a nedisciplinovanost dítěte například i v oblasti stravování začíná právě doma. Dítě s pravidelným a pestrým jídelníčkem si vytvoří jiné stravovací návyky, než dítě, u něhož pravidelnost neexistuje a rodiče jej vodí dle momentální libosti do restaurací rychlého občerstvení, nebo mu v případě hladu strčí do ruky párek. Češi drží celosvětový primát v rakovině tlustého střeva a konečníku. Příčin je celá řada, dvě jsou však zásadní - špatné stravovací návyky (zvýšená konzumace červeného masa a nadbytečný příjem tuků) a nedostatek pohybu.

Rakovina tlustého střeva je mnohem běžnější v západních zemích a v zemích, které přejaly jejich stravovací návyky, naopak nejnižší míra výskytu se nachází v Africe a v Asii. A přestože stravovací návyky se vytváří již v dětství, nejen, že nikdo nekriminalizuje rodiče, kteří svým dětem předávají právě ty, které vedou k výrazně většímu riziku rakoviny tlustého střeva a konečníku. Nikdo rovněž nezakazuje prodej rizikových potravin v míře neomezené, nikdo nereguluje jídelníčky restaurací a hospod a nikdo nenutí povinně občany do sportu. A tak je tomu správně.

Stát tu není od toho, aby chránil zdraví občanů. Chránit své zdraví (a případně zdraví svých dětí) by mělo být primárním zájmem každého člověka. A pokud není, ani ministerstvo zdravotnictví to nezachrání.

Autor: Lucie A. Sulovská | úterý 22.7.2014 16:09 | karma článku: 44.77 | přečteno: 13172x


Další články blogera

Lucie A. Sulovská

Alfie Evans, poznámky a poučení k případu

Případ britského chlapce Alfieho Evanse sleduji skoro od začátku, poslední týden velmi intenzivně. Za několik málo dnů jsem k němu přischla více, než jsem původně chtěla. Toto je moje obsáhlé zamyšlení nad ním. Braňme si svobodu.

28.4.2018 v 7:44 | Karma článku: 45.62 | Přečteno: 18739 | Diskuse

Lucie A. Sulovská

Ztracený život Tomasze K.

Prvního dne roku 1997 bylo na území obce Miłoszyce nalezeno tělo patnáctileté Malgorzaty K. Dívka byla brutálně znásilněna a ještě živá zanechána na dvacetistupňovém mrazu, kde umrzla.

16.3.2018 v 19:17 | Karma článku: 36.11 | Přečteno: 2294 | Diskuse

Lucie A. Sulovská

Jak umřela Zimbabwe

Pojem „banánová republika“ poprvé použil americký spisovatel William Sydney Porter, známější pod pseudonymem O. Henry.

5.12.2017 v 21:00 | Karma článku: 35.24 | Přečteno: 1641 | Diskuse

Lucie A. Sulovská

Ve světě utlačitelů a utlačovaných

Žádná identita není neutrální ve světě, v němž existují jen utlačovaní a utlačovatelé. A je nemožné být zároveň utlačovatel a utlačovaný.

30.6.2017 v 16:35 | Karma článku: 31.42 | Přečteno: 1619 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Eva Svobodová

Město Brno si objednalo urážku státní vlajky a ponížení části obyvatel. Za vaše peníze.

Brno. Angažované představení, kde Ježíš znásilní muslimku a herečka si vytře k...u českou státní vlajkou. Objednalo a platilo Město Brno jako vzkaz svým občanům. Za čtvrt miliónu z vašich daní.

27.5.2018 v 13:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 6 | Diskuse

Jan Ziegler

Neschopnost povstalých Stavů vedla k bělohorské porážce

Před pár dny tomu bylo 400 let, kdy vzbouření Stavové 23. května 1618 druhou pražskou defenestrací zahájili Třicetiletou válku. Jejich nepromyšlená akce je nakonec zničila.

27.5.2018 v 12:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Tomáš Flaška

S Malajsijským letadlem nad Ukrajinou je to jasné jako facka

Ale co vlastně? To by si měli právě hybridní zpravodajci z Moskvy, jejich zdroje u nás a jejich pátá kolona všude na světě prvotně ujasnit.

27.5.2018 v 12:13 | Karma článku: 16.96 | Přečteno: 344 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Zákon o důstojné smrti

V českém parlamentu "leží" návrh zákona "o důstojné smrti". Pokusme se tento pokus porovnat s obdobnými normami v zahraničí.

27.5.2018 v 11:14 | Karma článku: 7.58 | Přečteno: 142 | Diskuse

Jan Dvořák

Záchranná služba, dobrý den - jakou máte diagnózu, že k nám voláte?

Autor se omlouvá všem zdravotníkům, kteří mají dostatek trpělivosti a zachovají si chladnou hlavu i v případech, kdy se může zdát, že klient chce Záchrannou službu evidentně zneužít jako taxi, a měl by za příjezd proto zaplatit.

27.5.2018 v 9:01 | Karma článku: 18.60 | Přečteno: 561 | Diskuse

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.