Zákaz kouření v hospodách a restauracích ničemu nepomůže

22. 07. 2014 16:09:00
Nová verze protikuřáckého zákona, která by vedla k praktickému zákazu kouření v restauracích, hospodách a barech, je na stole. Novela předkladaná ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem je v podstatě jen oprášeným návrhem ministra zdravotnictví předchozí vlády, Leoše Hegera. Poslanci ANO navrhují ještě rychlejší cestu. Sněmovně předkládají svou novelu, která by mohla platit už od ledna příštího roku. Obsahuje jedinou větu, že se zakazuje kouřit ve vnitřních prostorách zařízení společného stravování. To postačí k tomu, aby se z hospod, restaurací i barů vyhnal tabákový kouř.

Sama jsem vyrůstala v rodině, kde se nekouřilo a kuřáci ze širšího okruhu příbuzných nám byli prezentováni jako memento. Byla jsem přecitlivělé dítě a domnívala jsem se, že všichni kuřáci brzy zemřou. A smrti jsem se bála. Kouření mě odpuzovalo a cigaretový kouř jsem nesnášela. Záchvaty kašle mého dědečka, bývalého silného kuřáka, mě jen utvrzovaly v mém přesvědčení. Dnes mi kouření nevadí, byť sama nekouřím. Pocitově mi mnohem méně vadí kouřící muž, než kouřící žena. Ostatně, chodila jsem nějaký čas s kuřákem. Uzavřeným kuřeckým prostorům se však i nadále vyhýbám a současná právní úprava mi v tom nijak nebrání.

Podle průzkumů se zhruba 2/3 Čechů označuje za nekuřáky, 1/3 potom za kuřáky. Přes 60% restaurací je dnes buď zcela nekuřáckých, nebo má nekuřáckou část - jedná se tudíž o jeden z případů, kdy se trh reguluje sám. Nikdo není nucen navštěvovat kuřácké podniky, nebo naopak ty nekuřácké. Jediné, o co by se tedy snad měl stát přičinit, je, aby nekuřácké části smíšených restaurací byly od těch kuřáckých odděleny opravdu takovým způsobem, aby se do nich nedostával zápach kouře. Zrádný je také pojem „prostory společného stravování“. Pod tento výraz se totiž schová i zaplivaný pajzl čtvrté cenové, kde nabízí jen utopence a smažený sýr s hranolkami.

Neobstojí ani argument s nákladnou léčbou kuřáků. Všeobecné zdravotní pojištění, které si platíme, se vztahuje rovněž na lidi, kteří pracovali dobrovolně v prostředí se zvýšeným rizikem rakoviny (např. uranové doly), na lidi, kteří se svými otřesnými stravovacími návyky přičinili o svoji nemoc (rakovina, cukrovka), na alkoholiky, kteří si letitým pitím zničili játra a ledviny, vztahuje se rovněž na ženy, u nichž propukla embolie poté, co od puberty braly řadu let bez přestávky hormonální antikoncepci, aniž by je k tomu vedly jakékoliv zdravotní důvody, ale pouze touha po bezstarostném sexu.

Zákaz kouření vyžene kuřáky cíleně vyhledávající kuřácké hospody z hospod dvěma způsoby. Buď úplně, což povede k zavírání hospod se všemi důsledky, nebo je vyžene ven - před hospodu. Před hospodami se tudíž začnou tvořit nijak zvlášť estetické skupinky kuřáků, kteří budou dávat skvělý příklad právě nejmladší generaci, kterou se ministerstvo snaží před kouřením právě tímto zákonem chránit (podobné skupinky se ostatně tvoří i před středními, ale bohužel mnohdy i základními, školami, což jen dokazuje, jak jsou zákony podobného rázu bezzubé). Ano, mladí Češi jsou rekordmany v kouření cigaret i marihuany. Zákazem kouření v hospodách a restauracích však střílí ministr zdravotnictví Němeček mimo terč.

Nejsme schopni ovlivnit ani to, zda matka kouří a pije v průběhu těhotenství a ohrožuje tak život svého dítěte buď hned v počátku (větší riziko abrubce placenty, předčasného porodu, nebo syndromu náhlého úmrtí novorozence), nebo v dalekosáhlejším měřítku (od sníženého IQ, přes poruchy učení a soustředění, až po těžké mentální postižení). Rovněž tak rodiče, kteří svým dětem odmala kouří v bytě a vytváří tak pasivním kouřením nejen zvýšené riziko některých chorob u svých dětí i do budoucna, ale také jim předávají své návyky (ostatně právě tyto děti mají k cigaretám nejsnadnější přístup a často je dále distribuují mezi vrstevníky), nejsou nijak postižitelní. V takové situaci je směšné se domnívat, že cokoliv ovlivní plošný zákaz kouření v dosud kuřáckých hospodách a restauracích.

Nikoliv hospoda čtvrté cenové, kde místní ochmelkové pálí jednu za druhou a zodpovědný rodič ji s dětmi obejde oklikou (nezodpovědnému rodiči je to jedno a právě takový rodič nemá problém ani s kouřením v těhotenství, ani s kouřením v bezprostřední blízkosti dítěte), ale právě rodina je místem, kde člověk získává své ranné návyky a kde se formuje i jeho vztah k vlastnímu tělu, který se zdaleka nedotýká jen kouření. Jistě, později je možná vlivem okolí a vlastního přesvědčení změní, přesto si dovolím tvrdit, že právě základy, které člověk obdrží v rodinném kruhu, hrají pro jeho budoucnost mnohem větší roli, než cokoliv jiného.

A tento problém kouřením nekončí. Rovněž tak disciplinovanost a nedisciplinovanost dítěte například i v oblasti stravování začíná právě doma. Dítě s pravidelným a pestrým jídelníčkem si vytvoří jiné stravovací návyky, než dítě, u něhož pravidelnost neexistuje a rodiče jej vodí dle momentální libosti do restaurací rychlého občerstvení, nebo mu v případě hladu strčí do ruky párek. Češi drží celosvětový primát v rakovině tlustého střeva a konečníku. Příčin je celá řada, dvě jsou však zásadní - špatné stravovací návyky (zvýšená konzumace červeného masa a nadbytečný příjem tuků) a nedostatek pohybu.

Rakovina tlustého střeva je mnohem běžnější v západních zemích a v zemích, které přejaly jejich stravovací návyky, naopak nejnižší míra výskytu se nachází v Africe a v Asii. A přestože stravovací návyky se vytváří již v dětství, nejen, že nikdo nekriminalizuje rodiče, kteří svým dětem předávají právě ty, které vedou k výrazně většímu riziku rakoviny tlustého střeva a konečníku. Nikdo rovněž nezakazuje prodej rizikových potravin v míře neomezené, nikdo nereguluje jídelníčky restaurací a hospod a nikdo nenutí povinně občany do sportu. A tak je tomu správně.

Stát tu není od toho, aby chránil zdraví občanů. Chránit své zdraví (a případně zdraví svých dětí) by mělo být primárním zájmem každého člověka. A pokud není, ani ministerstvo zdravotnictví to nezachrání.

Autor: Lucie A. Sulovská | úterý 22.7.2014 16:09 | karma článku: 44.80 | přečteno: 13178x

Další články blogera

Lucie A. Sulovská

Alfie Evans, poznámky a poučení k případu

Případ britského chlapce Alfieho Evanse sleduji skoro od začátku, poslední týden velmi intenzivně. Za několik málo dnů jsem k němu přischla více, než jsem původně chtěla. Toto je moje obsáhlé zamyšlení nad ním. Braňme si svobodu.

28.4.2018 v 7:44 | Karma článku: 45.67 | Přečteno: 19359 | Diskuse

Lucie A. Sulovská

Ztracený život Tomasze K.

Prvního dne roku 1997 bylo na území obce Miłoszyce nalezeno tělo patnáctileté Malgorzaty K. Dívka byla brutálně znásilněna a ještě živá zanechána na dvacetistupňovém mrazu, kde umrzla.

16.3.2018 v 19:17 | Karma článku: 36.57 | Přečteno: 2509 | Diskuse

Lucie A. Sulovská

Jak umřela Zimbabwe

Pojem „banánová republika“ poprvé použil americký spisovatel William Sydney Porter, známější pod pseudonymem O. Henry.

5.12.2017 v 21:00 | Karma článku: 35.63 | Přečteno: 1818 | Diskuse

Lucie A. Sulovská

Ve světě utlačitelů a utlačovaných

Žádná identita není neutrální ve světě, v němž existují jen utlačovaní a utlačovatelé. A je nemožné být zároveň utlačovatel a utlačovaný.

30.6.2017 v 16:35 | Karma článku: 31.86 | Přečteno: 1674 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Katolická církev stála na straně českého národa

Šéf KSČM Vojtěch Filip zase lhal, ostatně je to jeho dobrým zvykem. V rámci projednávání zákona o zdanění církevních restitucích v Poslanecké sněmovně prohlásil, že římskokatolická církev byla v české historii vždy protinárodní.

18.2.2019 v 18:53 | Karma článku: 13.07 | Přečteno: 116 | Diskuse

Jiří Míka

Gender-totalita v UK přituhuje - policie vyšetřuje ne-zločiny

V posledních měsících se z Británie objevují zprávy o tom, že policie vyšetřuje názory lidí na Twitteru, které jsou řekněme kritické k tvrzením, že je nekonečné množství pohlaví a podobně. A pak že nikdo nikomu nic nevnucuje.

18.2.2019 v 17:50 | Karma článku: 27.65 | Přečteno: 598 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Má Václav Klaus ml. pravdu, když volá po svobodě vyjadřování na internetu…?

No, co myslíte? Jedni z Vás říkají, že ano, druzí zase tvrdí opak. Hodně lidí ale zapomíná na jeden zásadní detail...

18.2.2019 v 16:03 | Karma článku: 21.83 | Přečteno: 457 | Diskuse

Lumír Vitha

Může být známkování žáků pro některé stresující? Jistěže ano. A proč by nemělo být?

Dnes jsem narazil na text pana kolegy Nožičky "Václav Klaus mladší je trnem v oku mediálním vzdělávacím odborníkům". Dotýká se zde mimo jiné i klasického známkování, tedy hodnocení žáků formou číselného vyjádření jejich výkonu.

18.2.2019 v 13:58 | Karma článku: 40.46 | Přečteno: 1926 | Diskuse

Jiří Turner

Rodinná diagnóza Klausů

Budou to geny! Nedokážu si totiž vysvětlit, proč by jinak vzdělaní, schopní a chytří mužové začali jen tak vymýšlet nesmysly, o kterých musí vědět, že to nesmysly jsou, a jejich prezentace má pouze ten efekt, že vzbudí pozornost.

18.2.2019 v 13:31 | Karma článku: 15.12 | Přečteno: 562 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz