Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Natálka... tresty nejsou vysoké, to jen ty ostatní jsou nízké

20. 04. 2014 22:58:00
Od žhářského útoku ve Vítkově uplynulo pět let. Tehdy čtveřice mladíků vhodila zápalné lahve do oken obydleného domu. Nejhůře z útoku vyvázla tehdy dvouletá Natálka s popáleninami na osmdesáti procentech těla. Jen zázrakem přežila, následky však bude mít do konce života. Padly výjimečné tresty, v našich končinách spíše zřídkavé. Všichni pachatelé podali neúspěšně dovolání k Nejvyššímu soudu, stížnosti dvou z nich dodnes leží na Ústavním soudu. O případu i výši trestů se dodnes vedou živé diskuse.

Nehodlám rozebírat samotný případ do podrobností a analyzovat jej, jelikož věc považuji za jasnou - došlo k zmrzačení dítěte, které jen zázrakem přežilo, nese si doživotní následky, trauma, celý její život bude už navždycky poznamenán touto událostí. Je úplně jedno, jestli její rodiče neměli v domě co dělat, zachraňovali televizi před dětmi, otec je recidivista, matka nikdy nepracovala, nebo cokoliv jiného - čtyři idioti navždy zničili život dítěte, které za nic nemohlo a nikdy jim neublížilo.

Nebudu se zabývat ani případem z rasistických pohnutek mučeného, znásilňovaného chlapce Patrika, ačkoliv jeho další osud by mě osobně velmi zajímal a myslím, že nejsem sama. Pokud vím, patřil chlapec k mizivému procentu dětí z dětských domovů, které navštěvují gymnázium, v dětském domově skončil potom proto, že jeho maminka po rozvodu přišla o byt. Že média nevěnují případu hocha v nejmenším takovou péči, jako případu děvčete Natálie, že nelze očekávat, že by se chlapcovi a rodině dostalo takové pomoci, jako v prvním případě, považuji za trestuhodné a smutné. Nicméně není fér odvolávat se na Patrika v souvislosti s Natálkou - ta totiž za to, jak bylo (ne)naloženo s Patrikem, opravdu nemůže.

Proces se „žháři z Vítkova“ a zejména potom rozsudek byl přitom vnímán celospolečensky kontroverzně. Proč? Jsou snad tresty okolo dvaceti let za zničený život vysoké? Opravdu si to většina společnosti myslí? Nebo je skutečně tak rasistická, že utrpení romské dívenky jí nic neříká, nebo dokonce útok schvaluje? Trest totiž sám o sobě není nijak vysoký. Vnímáme jej tak pouze na základě naší právní skutečnosti - vysoce totiž převyšuje nejen tresty, které obvykle v našich luzích a hájích vídáme za skutky podobné - tj. pokus o vraždu, ale dokonce i za samotnou vraždu, tj. uzmutí života. Potom v našich poměrech působí exemplárně. Je správné, aby byl trest exemplární?

Podotýkám, že jsem umírněným zastáncem trestu smrti, přičemž cestu za příklonem k němu považuji za osobně bolestnou; kromě toho, že se považuji za společenského konzervativce, jsem totiž také křesťan. Křesťanství připouští možnost nápravy u každého člověka a klade důraz na milosrdenství vůči ubohému hříšníku. Přesto různé křesťanské církve se staví k trestu smrti rozličně: např. u katolické církve je úplný odpor v nejvyšších strukturách poměrně novinkou, názory se mezi jednotlivými církevními hodnostáři různí, není považováno za hřích, pokud člověk trest smrti podporuje, např. politik hlasováním, laik vnitřním souhlasem (narozdíl třeba od problematiky potratu). Američtí baptisté oproti tomu patří dokonce mezi výrazné podporovatele.

Osobně jsem k souhlasnému postoji došla zejména na základě domněnky, že doživotní trest bez možnosti propuštění přece také nad člověkem láme hůl (jak objevně nedávno zjistili ve Štrasburku, ovšem nikoliv proto, že by se přikláněli k trestu nejvyššímu, ale proto, aby oznámili, že i tato poslední absolutní ochrana společnosti - byť absolutní diskutabilně, vzhledem k možnosti útěku atd. - je nehumánní, krutá a degraduje člověka, byť je to například několikásobný pedofilní vrah) a trest smrti je pouze efektivnější ochranou společnosti (například před dvěma týdny popravený texaský zabiják Hernandez, odsouzen za vraždu a znásilnění, během pobytu ve vězení smrtelně zranil dozorce, přičemž tu máme nejen novou mrtvolu, ale i novou vdovu a polosirotky). Ale o trestu smrti jindy a jinde.

Faktem však je, že trest pro neonacisty, kteří bez diskuse zničili život dítěte, by se rozhodně nevyjímal například mezi následujícími, náhodně vybranými, nedávnými, rozsudky:

Francisco R. Perez, Albuquerque, Nové Mexiko - napadení na ulici - 36 let odnětí svobody
Michael Lee Jones, Colorado Springs, Colorado - čtyři znásilnění, napadení - doživotí
Andrew Lackey, Limestone, Alabama - loupežná vražda starce - trest smrti
Jeffrey Bibb, Dallas, Texas - pět loupežných přepadení - 60 let odnětí svobody
Steven T. Smith, Richland, Ohio - vražda šestiměsíčního kojence - trest smrti

Připadal by potom takový trest pro žháře z Vítkova někomu neobvyklý? Zpochybňoval by jej někdo? Podivoval se? Ale navždy bude zcela zasloužený trest vypadat směšně, exemplárně, vykalkulovaně, pokud jsou v naší vlasti obvyklé následující rozsudky:

Muž, Strakonicko - vražda dvouměsíčního kojence, ubití, dítě proražená lebka a zlomená žebra - necelých 15 let (soud trest snížil z původně dvacetiletého trestu)
Josef Janák, Hradec Králové - brutální loupežná vražda stařenky - 14 let (soud snížil o tři roky)
Žena, Karlovarsko - pokus o vraždu dcery, otrava Fridexem - 17 let (soud opět snížil o tři roky)
Brutální napadení na ulici v Duchově, za pořvávání rasistických hesel, blíže asi netřeba představovat:
- recidivistka Šárka Hušová - napadení - 3 roky
- mladistvý - těžké ublížení na zdraví, výtržnictví, pokus o krádež - 2 roky
- zbylí útočníci - podmínky v rozsahu 1 až 3 roky

Ne, trest pro ty, co háží molotovy do domů a jsou lhostejní k lidskému životu, dokonce k tomu nejnevinnějšímu a bezbrannému - dětskému, není vysoký. To jen ty ostatní jsou, bohužel, příliš nízké.

Autor: Lucie A. Sulovská | neděle 20.4.2014 22:58 | karma článku: 48.28 | přečteno: 142550x


Další články blogera

Lucie A. Sulovská

Alfie Evans, poznámky a poučení k případu

Případ britského chlapce Alfieho Evanse sleduji skoro od začátku, poslední týden velmi intenzivně. Za několik málo dnů jsem k němu přischla více, než jsem původně chtěla. Toto je moje obsáhlé zamyšlení nad ním. Braňme si svobodu.

28.4.2018 v 7:44 | Karma článku: 45.62 | Přečteno: 18741 | Diskuse

Lucie A. Sulovská

Ztracený život Tomasze K.

Prvního dne roku 1997 bylo na území obce Miłoszyce nalezeno tělo patnáctileté Malgorzaty K. Dívka byla brutálně znásilněna a ještě živá zanechána na dvacetistupňovém mrazu, kde umrzla.

16.3.2018 v 19:17 | Karma článku: 36.11 | Přečteno: 2295 | Diskuse

Lucie A. Sulovská

Jak umřela Zimbabwe

Pojem „banánová republika“ poprvé použil americký spisovatel William Sydney Porter, známější pod pseudonymem O. Henry.

5.12.2017 v 21:00 | Karma článku: 35.24 | Přečteno: 1641 | Diskuse

Lucie A. Sulovská

Ve světě utlačitelů a utlačovaných

Žádná identita není neutrální ve světě, v němž existují jen utlačovaní a utlačovatelé. A je nemožné být zároveň utlačovatel a utlačovaný.

30.6.2017 v 16:35 | Karma článku: 31.42 | Přečteno: 1619 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Pražák

Máma čůrá na zahradě za boudou

„Honzo, máš tady tátu?“ Zeptal se mě tehdy na chalupě soused Jarda. Mně bylo čerstvých osmnáct, rodiče ten víkend někam odjeli a já se na chalupu vypravil sám s naší mourovatou kočkou.

27.5.2018 v 13:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Zdeněk Šindlauer

Kterak si počínati na třináct a půl metru vysokém kopci?

Není to žádná věda. Záhodno jest naň vystoupiti, aby nad hlavou byly už jen větve stromů a nebe. Nahoře se posadit na zem, rozepnout límeček u košile, vdechovat zemi a čas vůkol, a půl hodiny nedělat a neříkat nic.

27.5.2018 v 7:35 | Karma článku: 15.76 | Přečteno: 333 | Diskuse

Klára Tůmová

Není erár jako erár aneb Mlíčko

Člověk je tvor vynalézavý, a to platí jak pro soukromničení, tak pro sdílení. Jen se občas stane, že někdo lokální situaci tak docela nepochopí.

26.5.2018 v 20:28 | Karma článku: 10.54 | Přečteno: 287 | Diskuse

Michal Bareš

Švédský recept na krize

Médii proběhla tento týden zpráva o příručce pro případ krize nebo války, kterou distribuuje Švédsko svým občanům. Jedním z témat této brožury je také připravenost domácností a jejich doporučené vybavení.

26.5.2018 v 7:18 | Karma článku: 15.05 | Přečteno: 740 | Diskuse

Jan Andrle

Brejličky

Jsou to takové předěly v životě mužském - a nepochybuji, že dámy to mají podobně - a jakkoli je čekáte, víte o nich, že přijdou, tak pocit překvapení se alespoň u mne stejně dostavil.

26.5.2018 v 1:21 | Karma článku: 12.43 | Přečteno: 292 | Diskuse

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.