Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se soudruzi rozloučili s minulostí

1. 09. 2013 3:28:00
Byl příjemný srpnový večer a já jen tak mimochodem zabloudila na Parlamentní listy, což sice pravda není můj oblíbený alternativní zdroj informací, avšak... občas si nějaký ten článek přečtu. Tím však skončil příjemný srpnový večer.

Jeden článek na Parlamentních listech mi řádně hnul žlučí. V hlavní roli vypravěče je pedagog a komunistický zastupitel v Plzni soudruh Jiří Valenta. Soudruh Valenta si stěžuje na film Luďka Navary Mlynáři od Babic, který byl odvysílán na ČT. Dle soudruha Valenty je totiž zkreslen a straní, jak soudruh Valenta říká, vrahům.

O co vlastně šlo v případě Babic...

Celá akce (nebo spíše série akcí) byla nejspíše zinscenována StB jako jedna z mnoha "pro výstrahu záškodníkům", v tomto případě zejména Církvi a sedlákům. Celou akci zorganizoval Ladislav Malý, nejrozporuplnější postava celého případu. Dle některých zdrojů agent provokatér StB, dle jiných zdrojů byl StB pouze využíván k jejím cílům a agentem nebyl, případně se jako agent StB vymkl z rukou.

Nejprve Malý vyrazil za svým spolužákem z gymnázia, mladým knězem Janem Bulou. Bulovi řekl, že se vrací z ilegálního pobytu v zahraničí a že se svými společníky chtějí vysvobodit z internace kardinála Berana. Bula měl Berana před odchodem do zahraničí vyzpovídat. Bula nejdřív Malému věřil, ale potom se svěřil svému kolegovi, pátru Janu Podveskému, který jej varoval. Bula s Malým přerušil kontakty. Provokace nevyšla. Ale to samozřejmě soudruhům žíly netrhalo. 17. června 1951 byl Jan Bula zatčen a později popraven oběšením.Poté se Malý se stejnou žádostí obrátil na faráře v Babicích, pátra Václava Drbolu. Jenže i jej kolega Podveský varoval. Drbola také Malého odmítl a přerušil s ním kontakt. Ani jemu to nebylo nic platné. Byl zatčen a oběšen. Podveský byl odsouzen k šestnácti rokům za vlastizradu.

Několik lidí však Malý na svou stranu skutečně získal. V jeho síti se zachytilo několik mladíků, se kterými prováděli menší akce jako odbojová skupina (jednalo se o chlapce ze selských rodin).

Dne 2. července 1951 skupina vtrhla do babické školy, kde se sešli místní komunističtí funkcionáři k poradě. Tři ze čtyř funkcionářů byli zastřeleni. Při následné přestřelce Malý zemřel, přetrvávají však legendy, že přežil a jeho úmrtní list byl zfalšován.

V následném monstrprocesu padlo 11 rozsudků smrti a bylo uděleno dohromady více než 1375 let odnětí svobody. Proces byl využit propagandisticky na zdiskreditování Církve a sedláků.

Jak zhruba proces probíhal nám může krásně dobarvit i fakt, že páter Drbola se při surovém mučení doznal k tomu, že se podílel na střelbě, ačkoliv v jejím čase seděl už tři týdny ve vazbě.

Zkrátka a prostě, spravedlnost po komunisticku.

Co na to soudruh Valenta?

Že nic z toho soudruhu Valentovi žíly netrhá, to mne vůbec nepřekvapuje. Jeho rudý mozek pravděpodobně vydedukoval, že ty flanďácké svině si to udušení na provazu zasloužily a ti buržousti ze statků a mlýnů taky. A všichni jejich příbuzní také museli být potrestáni, i rodiče, co si to dovolili, zplodit takové vyvrhele. Strýčky a tetičky nahnat do dolů, strýčky a tetičky přes koleno alespoň vystěhovat.

Nikdy by mne však nenapadlo, že si soudruh Valenta dovolí tyto svoje mentální pochody publikovat veřejně, a to ještě před volbami. Zjevně se domnívá, že ani toto mu nemůže u voličů pokazit reputaci. Oni možná ještě souhlasně přikývnou.

"V případě týkajícím se vraždy v Babicích se podle mého názoru jednalo o mediálně zcela nevhodný až zavádějící přístup, v podstatě až o nepřípustnou adoraci osob, které se v červenci 1951 přímo či nepřímo, méně či více, podílely na obyčejné a sprosté vraždě tří lidí."

Bez komentáře. V předešlé části vysvětleno dostatečně. Mohu jen suše polknout nad tou drzostí a doporučit soudruhu Valentovi alespoň Wikipedii. Ta je však dle jeho názoru jistě ovládána imperialisty, vatikánskými špiony a vrahy z Volstrýtu, takže mohu doporučit snad jen návštěvu odborníků (nejdřív přes hlavu, pak přes historii).

"kteří se provinili vůči svým katanům jen tím, že byli členy KSČ."

Rozkošná argumentace. Nedalo by se totéž použít i v případě členů NSDAP? Vždyť se provinili vůči svým katanům jen tím, že byli členy NSDAP či partaje jistého Henleina. Někteří ani to ne, někteří byli prostě jenom Němci. Co vy na to, soudruhu Valento?

"jak až moc si katolická církev přeje smíření"

Smíření s kým? Se soudruhy? Kdo říkal, že si to přejeme? Pokud vím, stále platí papežská exkomunikace na všechny členy všech komunistických stran na světě, což považuji za jednu z nejlepších věcí, která se katolické církvi ve 20. století povedla. Nechtěl by třeba taky soudruh písemný dík za zavraždění Buly, Pařila a Drboly?

"Co tedy dodat k tomu, že jeden z odsouzených, babický kněz Václav Drbola, podle televize v zinscenovaném procesu, 'jak také jinak', by měl být po beatifikačním procesu prohlášen za blahoslaveného?"

Jistě, žádné zinscenované procesy neexistovaly. Horáková byla záškodnice a velezrádkyně, Píka taky, Drbola vraždil v Babicích, když seděl v desítky kilometrů vzdáleném vězení, Bula s ním. Vlastně i Slánský a třeba Geminder byli záškodníci, co na tom, že při výslechu si občas spletli naučené kapitoly a začali odříkavat jiné.

Po dlouhé době se mi chce opravdu brečet nad něčím výplodem a nehodlám to ani nijak zakončovat.

Autor: Lucie A. Sulovská | neděle 1.9.2013 3:28 | karma článku: 36.32 | přečteno: 2909x


Další články blogera

Lucie A. Sulovská

Alfie Evans, poznámky a poučení k případu

Případ britského chlapce Alfieho Evanse sleduji skoro od začátku, poslední týden velmi intenzivně. Za několik málo dnů jsem k němu přischla více, než jsem původně chtěla. Toto je moje obsáhlé zamyšlení nad ním. Braňme si svobodu.

28.4.2018 v 7:44 | Karma článku: 45.62 | Přečteno: 18741 | Diskuse

Lucie A. Sulovská

Ztracený život Tomasze K.

Prvního dne roku 1997 bylo na území obce Miłoszyce nalezeno tělo patnáctileté Malgorzaty K. Dívka byla brutálně znásilněna a ještě živá zanechána na dvacetistupňovém mrazu, kde umrzla.

16.3.2018 v 19:17 | Karma článku: 36.11 | Přečteno: 2295 | Diskuse

Lucie A. Sulovská

Jak umřela Zimbabwe

Pojem „banánová republika“ poprvé použil americký spisovatel William Sydney Porter, známější pod pseudonymem O. Henry.

5.12.2017 v 21:00 | Karma článku: 35.24 | Přečteno: 1641 | Diskuse

Lucie A. Sulovská

Ve světě utlačitelů a utlačovaných

Žádná identita není neutrální ve světě, v němž existují jen utlačovaní a utlačovatelé. A je nemožné být zároveň utlačovatel a utlačovaný.

30.6.2017 v 16:35 | Karma článku: 31.42 | Přečteno: 1619 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Monika Pilloni

Itálie: 10letá dívka v domácím vězení, korán a příprava na manželství

Itálie, Milán: rodiče imigranti izolovali 10letou dceru od okolního světa. Musela studovat doma korán a měla být odvezena do Bangladéše na rodiči domluvenou svatbu s 22letým soukmenovcem. Matka zariskovala a zasáhla ...

27.5.2018 v 12:01 | Karma článku: 23.32 | Přečteno: 508 | Diskuse

Karel Januška

Odpovědně podělaná ODS

Z výsledků konference ODS se dozvídám, jak se ODS připravuje získat další a další voliče své strany.

27.5.2018 v 9:23 | Karma článku: 25.62 | Přečteno: 1027 | Diskuse

Libor Čermák

Má mít česká vláda prokvótovské ministry?

V poslední době se hodně mluví o tom, že někteří ministři ve vládách by snad dokonce měli být lidově řečeno "prokvótovští", tedy, že jim nejde o to, aby povinné přerozdělování imigrantů v EU spadlo pod stůl.

27.5.2018 v 8:40 | Karma článku: 27.40 | Přečteno: 419 |

Petr Burian

Zlatej socík

Znáte ten otřepaný vtip. Vnouček se ptá: "dědo, jaký byl vlastně ten socialismus?" "Zlatej, chlapče, zlatej" A zarytí rádobydemokraté s bolševickou dušičkou se u toho potutelně kření a světácky pokyvují hlavami. Tedy pojďme na to.

26.5.2018 v 19:33 | Karma článku: 35.56 | Přečteno: 2447 | Diskuse

Jiří Turner

3,14tomio, vlastizrada z Marakeše, a kdo je amatérem v zahraniční politice

SPD ve Sněmovně iniciovala jednání o tzv. Marakéšském protokolu, řešícím problematiku migrace, naopak byl stažen bod o výrocích prezidenta. Pochopili vůbec poslanci SPD ten dokument, a kdo vlastně rozumí naší zahraniční politice?

26.5.2018 v 17:44 | Karma článku: 19.62 | Přečteno: 756 | Diskuse

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.