Jak se soudruzi rozloučili s minulostí

1. 09. 2013 3:28:00
Byl příjemný srpnový večer a já jen tak mimochodem zabloudila na Parlamentní listy, což sice pravda není můj oblíbený alternativní zdroj informací, avšak... občas si nějaký ten článek přečtu. Tím však skončil příjemný srpnový večer.

Jeden článek na Parlamentních listech mi řádně hnul žlučí. V hlavní roli vypravěče je pedagog a komunistický zastupitel v Plzni soudruh Jiří Valenta. Soudruh Valenta si stěžuje na film Luďka Navary Mlynáři od Babic, který byl odvysílán na ČT. Dle soudruha Valenty je totiž zkreslen a straní, jak soudruh Valenta říká, vrahům.

O co vlastně šlo v případě Babic...

Celá akce (nebo spíše série akcí) byla nejspíše zinscenována StB jako jedna z mnoha "pro výstrahu záškodníkům", v tomto případě zejména Církvi a sedlákům. Celou akci zorganizoval Ladislav Malý, nejrozporuplnější postava celého případu. Dle některých zdrojů agent provokatér StB, dle jiných zdrojů byl StB pouze využíván k jejím cílům a agentem nebyl, případně se jako agent StB vymkl z rukou.

Nejprve Malý vyrazil za svým spolužákem z gymnázia, mladým knězem Janem Bulou. Bulovi řekl, že se vrací z ilegálního pobytu v zahraničí a že se svými společníky chtějí vysvobodit z internace kardinála Berana. Bula měl Berana před odchodem do zahraničí vyzpovídat. Bula nejdřív Malému věřil, ale potom se svěřil svému kolegovi, pátru Janu Podveskému, který jej varoval. Bula s Malým přerušil kontakty. Provokace nevyšla. Ale to samozřejmě soudruhům žíly netrhalo. 17. června 1951 byl Jan Bula zatčen a později popraven oběšením.Poté se Malý se stejnou žádostí obrátil na faráře v Babicích, pátra Václava Drbolu. Jenže i jej kolega Podveský varoval. Drbola také Malého odmítl a přerušil s ním kontakt. Ani jemu to nebylo nic platné. Byl zatčen a oběšen. Podveský byl odsouzen k šestnácti rokům za vlastizradu.

Několik lidí však Malý na svou stranu skutečně získal. V jeho síti se zachytilo několik mladíků, se kterými prováděli menší akce jako odbojová skupina (jednalo se o chlapce ze selských rodin).

Dne 2. července 1951 skupina vtrhla do babické školy, kde se sešli místní komunističtí funkcionáři k poradě. Tři ze čtyř funkcionářů byli zastřeleni. Při následné přestřelce Malý zemřel, přetrvávají však legendy, že přežil a jeho úmrtní list byl zfalšován.

V následném monstrprocesu padlo 11 rozsudků smrti a bylo uděleno dohromady více než 1375 let odnětí svobody. Proces byl využit propagandisticky na zdiskreditování Církve a sedláků.

Jak zhruba proces probíhal nám může krásně dobarvit i fakt, že páter Drbola se při surovém mučení doznal k tomu, že se podílel na střelbě, ačkoliv v jejím čase seděl už tři týdny ve vazbě.

Zkrátka a prostě, spravedlnost po komunisticku.

Co na to soudruh Valenta?

Že nic z toho soudruhu Valentovi žíly netrhá, to mne vůbec nepřekvapuje. Jeho rudý mozek pravděpodobně vydedukoval, že ty flanďácké svině si to udušení na provazu zasloužily a ti buržousti ze statků a mlýnů taky. A všichni jejich příbuzní také museli být potrestáni, i rodiče, co si to dovolili, zplodit takové vyvrhele. Strýčky a tetičky nahnat do dolů, strýčky a tetičky přes koleno alespoň vystěhovat.

Nikdy by mne však nenapadlo, že si soudruh Valenta dovolí tyto svoje mentální pochody publikovat veřejně, a to ještě před volbami. Zjevně se domnívá, že ani toto mu nemůže u voličů pokazit reputaci. Oni možná ještě souhlasně přikývnou.

"V případě týkajícím se vraždy v Babicích se podle mého názoru jednalo o mediálně zcela nevhodný až zavádějící přístup, v podstatě až o nepřípustnou adoraci osob, které se v červenci 1951 přímo či nepřímo, méně či více, podílely na obyčejné a sprosté vraždě tří lidí."

Bez komentáře. V předešlé části vysvětleno dostatečně. Mohu jen suše polknout nad tou drzostí a doporučit soudruhu Valentovi alespoň Wikipedii. Ta je však dle jeho názoru jistě ovládána imperialisty, vatikánskými špiony a vrahy z Volstrýtu, takže mohu doporučit snad jen návštěvu odborníků (nejdřív přes hlavu, pak přes historii).

"kteří se provinili vůči svým katanům jen tím, že byli členy KSČ."

Rozkošná argumentace. Nedalo by se totéž použít i v případě členů NSDAP? Vždyť se provinili vůči svým katanům jen tím, že byli členy NSDAP či partaje jistého Henleina. Někteří ani to ne, někteří byli prostě jenom Němci. Co vy na to, soudruhu Valento?

"jak až moc si katolická církev přeje smíření"

Smíření s kým? Se soudruhy? Kdo říkal, že si to přejeme? Pokud vím, stále platí papežská exkomunikace na všechny členy všech komunistických stran na světě, což považuji za jednu z nejlepších věcí, která se katolické církvi ve 20. století povedla. Nechtěl by třeba taky soudruh písemný dík za zavraždění Buly, Pařila a Drboly?

"Co tedy dodat k tomu, že jeden z odsouzených, babický kněz Václav Drbola, podle televize v zinscenovaném procesu, 'jak také jinak', by měl být po beatifikačním procesu prohlášen za blahoslaveného?"

Jistě, žádné zinscenované procesy neexistovaly. Horáková byla záškodnice a velezrádkyně, Píka taky, Drbola vraždil v Babicích, když seděl v desítky kilometrů vzdáleném vězení, Bula s ním. Vlastně i Slánský a třeba Geminder byli záškodníci, co na tom, že při výslechu si občas spletli naučené kapitoly a začali odříkavat jiné.

Po dlouhé době se mi chce opravdu brečet nad něčím výplodem a nehodlám to ani nijak zakončovat.

Autor: Lucie A. Sulovská | neděle 1.9.2013 3:28 | karma článku: 36.40 | přečteno: 2915x

Další články blogera

Lucie A. Sulovská

Alfie Evans, poznámky a poučení k případu

Případ britského chlapce Alfieho Evanse sleduji skoro od začátku, poslední týden velmi intenzivně. Za několik málo dnů jsem k němu přischla více, než jsem původně chtěla. Toto je moje obsáhlé zamyšlení nad ním. Braňme si svobodu.

28.4.2018 v 7:44 | Karma článku: 45.67 | Přečteno: 19359 | Diskuse

Lucie A. Sulovská

Ztracený život Tomasze K.

Prvního dne roku 1997 bylo na území obce Miłoszyce nalezeno tělo patnáctileté Malgorzaty K. Dívka byla brutálně znásilněna a ještě živá zanechána na dvacetistupňovém mrazu, kde umrzla.

16.3.2018 v 19:17 | Karma článku: 36.57 | Přečteno: 2509 | Diskuse

Lucie A. Sulovská

Jak umřela Zimbabwe

Pojem „banánová republika“ poprvé použil americký spisovatel William Sydney Porter, známější pod pseudonymem O. Henry.

5.12.2017 v 21:00 | Karma článku: 35.63 | Přečteno: 1818 | Diskuse

Lucie A. Sulovská

Ve světě utlačitelů a utlačovaných

Žádná identita není neutrální ve světě, v němž existují jen utlačovaní a utlačovatelé. A je nemožné být zároveň utlačovatel a utlačovaný.

30.6.2017 v 16:35 | Karma článku: 31.86 | Přečteno: 1674 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Pavla Golasowská

Nechci být rodič č. 1, 2 či 3, chci být máma

Muž a žena jsou nositeli a dárci života a žádná lobby na tom nic nezmění. Ani výkřiky, že na děti mají homopáry nárok, že platí daně a mají stejná práva, na tom nic nezmění.

18.2.2019 v 17:05 | Karma článku: 31.33 | Přečteno: 609 | Diskuse

Luboš Zálom

AynRandCon Europe 2019: Individualismus ve věku kmenové mentality

V Praze se tento víkend konala evropská konference věnovaná Objektivismu, filozofii Ayn Randové. Akci organizovala evropská sekce Ayn Rand Institute za aktivní pomoci organizace Students for Liberty.

18.2.2019 v 14:16 | Karma článku: 8.72 | Přečteno: 133 | Diskuse

Petr Burian

Praktiky šíbra

Kateřina Valachová, ale i mnozí jiní drakobijci především z řad ČSSD, už dlouhodobě bojují proti věřitelům tzv. lichvářům. Vadí jim, že by měl dlužník platit své dluhy pokud možno i s úroky a penále, a to i v situaci, kdy nechce.

18.2.2019 v 13:37 | Karma článku: 21.80 | Přečteno: 444 | Diskuse

Jiří Strádal

Desatero Miloše Zemana

Chování našeho prezidenta mnohé z nás popuzuje. Je jen nahodilým mixem nezkrotných bezskrupulózních výstřelků nebo je provázáno nějakým společným principem?

18.2.2019 v 12:43 | Karma článku: 27.50 | Přečteno: 805 | Diskuse

Tomáš Flaška

Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje

To byl leitmotiv sjezdu hnutí ANO. Zde naprosto překvapivě a nečekaně, po dramatickém průběhu, byl zvolen majitel hnutí Andrej Babiš za jeho předsedu. Podívejme se tedy na bilanci posledních let spoluvládnutí ANO.

18.2.2019 v 11:10 | Karma článku: 36.78 | Přečteno: 1280 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz